الان، اکنون، همینجا

امروزه در روانشناسی تاکید زیادی به زندگی در زمان حال میشه. زمانی که تصمیم میگیرید در زمان حال باشید، در واقع تصمیم برای بازگشت به زندگی گرفتین. چون بودن در زمان حال یعنی آگاه بودن و استفاده از لحظه به لحظه زندگی که خب این خودش سلامت روان رو هم به دنبال داره.

 

زمان حال یعنی دقیقا جایی که شما هستید، نه گذشته و نه آینده

 

 

نه افسوس و حسرت گذشته و اتفاق هایش را میخورید و نه دائم در حال رویاپردازی یا نگرانی در مورد آینده هستید. دقیقا الان، همین لحظه و هم اکنون مهم است.

 

این رو همیشه به یاد داشته باشید که زندگی در گذشته افسردگی ساز و زندگی در آینده اضطراب زاست.
بنابراین باید فقط با نگاهی به گذشته و برنامه ریزی برای آینده در زمان حال زندگی کنید.

 

مهمترین رویکردی که در روانشناسی به زمان حال تاکید میکنه، گشتالت درمانی است. تکنیک های گشتالت به ما کمک میکنه تا برای رشد خود به نیازهایمان در زمان حال تمرکز کنیم.
گاهی اوقات ذهن ما از خود زندگی سریعتر پیش میره و اتفاق هایی رو قبل از وقوع پیش بینی میکنیم، به این صورت که ذهن در مورد مسائلی که هنوز اتفاق نیفتاده به شکلی وسواسی عمل میکنه که باعث ترس و اضطراب و درد در ما میشه.

 

پرلز گشتالت درمانگر، در این مورد می گوید: رودخانه را هل ندهید، او خودش جریان پیدا می کند.

 

سهراب سپهری در یکی از اشعارش اینطور میگه که:
من که از بازترین پنجره با مردم این ناحیه صحبت کردم / حرفی از جنس زمان نشنیدم
بیشتر ما جنس زمان رو نمیشناسیم. بیشتر اوقات یا در گذشته و یا در آینده سیر می کنیم.

 

شما میتونید از تکنیک های ذهن آگاهی برای بودن در زمان حال استفاده کنید. مانند تمرکز به صداهای اطراف، حالات بدن، اتفاقات دورو برتون

 

 

برای مثال به داستان کنفوسیوس توجه کنید:
گفته شده که زمانی که کنفوسیوس حکیم به زندان افتاده بود و منتظر حکم اعدامش بود، پروانه ای رو در زندان میبینه و شروع میکنه به دنبال پروانه جست و خیز کردن و با انگشتش مسیر پروانه رو دنبال میکنه. زندانبانی که این صحنه رو میبینه به اون میگه که من فکر می کردم تو انسان بزرگی هستی اما حالا میبینم بچه ای بیش نیستی. چطور کسی که قراره اعدام بشه اینطور از پرواز یک پروانه لذت میبره؟
کنفوسیوس در جواب میگه: اگر من اعدامی باشم چه از دیدن پرواز پروانه لذت ببرم چه لذت نبرم، اعدام میشوم و اگر اعدام شدنی نباشم، چه از پرواز این پروانه لذت ببرم چه لذت نبرم اعدام نمی شوم. پس چرا این لحظه رو از دست بدم و خودم رو از دیدن پرواز این پروانه ی زیبا محروم کنم.

 

 

 یک تکنیک فوق العاده بهتون میگم تا بتونید کمی خودتون رو خالی کنید تا بهتر در زمان حال قرار بگیرید.

 

 

  یک صندلی خالی روبه روی خودتون تصور کنید و به گفت و گو بپردازید. هدف از این کار ایجاد روند عزاداری یا رفع سیب هایی است که از دیگران به شما رسیده. حتی می تونید از این روش برای گفت و گو با دو وجه شخصیت خودتون یعنی وجه مثبت و وجه منفی استفاده کنید.

 

به عنوان مثال: وجه منفی میگه: من خیلی خسته ام و هیچ قدرتی ندارم.
اما وجه مثبت میگه: تو هنوز هم میتونی ادامه بدهی، راه های زیادی است که باید امتحان کنی
وجه منفی میگه: من خودم  و زندگی ام را دوست ندارم.
وجه مثبت میگه: به جای شکایت بگو چه کاری برای تغییر خودت و زندگی ات انجام داده ای.

 

 

مهناز نیکو- روانشناس
درمانگر فردی- زوج درمانگر – خانواده درمانگر

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید