چقدر آماده هستی؟

چقدر آماده این؟
حتما می پرسین برای چی یا برای چه کاری؟

 

 

برای درس خوندن؟
برای کار کردن؟
برای ازدواج کردن؟
برای بچه دار شدن؟
برای طلاق گرفتن؟
برای قوی بودن؟
برای مستقل شدن؟
برای دست کشیدن؟
برای شروع کردن؟
برای تمام کردن؟
برای زندگی کردن؟
برای مردن؟
و هزاران مورد دیگه، چقدر آماده این؟

 

فکر کردین بهشون؟ اگر کسی برای این موارد فکری نکرده و اصلا هم تمایلی نداره که فکر کنه، همین الان باهاتون خدافظی میکنم و ادامه مطلب رو برای کسانی می نویسم که یا فکر کردن یا میخوان فکر کنن یا شاید هم شروع کردن و دارن یه کارایی میکنن.

 

 

آماده شدن و فکر کردن به همه اینها لازمه. اما نه اینکه از زندگی قافل بشین و فقط بشینین به فکر کردن و برنامه ریزی بدون هیچ عملی.

 

تو مسیری که میخوای برو یه نیم نگاهی به پشت سر داشته باش و روبروتو در نظر بگیر اما اما مهمترین قسمتش اینه که از مسیرت لذت ببری، از هیچ لحظه ای قافل نشو.

 

 

زندگی همینه عزیزان. برای همه انسان ها سختی و شیرینی هایی داره. گاهی به ساز ماست و گاهی مخالف. این که میگن خوشبختی و شادی باید درونی باشه شعار نیست، واقعیته. اگه بخواین فقط ظاهر زندگی دیگران رو با خودتون مقایسه کنید و بگین فلانی چقدر خوشبخته، ببین زندگیشو، ببین خونشو و … قطعا شما میشین بدبخترین آدم دنیا، چون همیشه هستن کسانی که ظاهر زندگی خیلی خیلی خوب تری از شما دارن. ضرب المثل مرغ همسایه غازه اینجا کاملا صدق میکنه. 〈نه عزیزان مرغ همسایه هم مرغه فقط اونا بهش بیشتر میرسن و یک خروس هم براش آوردن〉

 

 

از قدیم گفتن و میگن که ظاهر زندگی دیگران رو با باطن زندگی خودتون مقایسه نکنید. مراجعی داشتم که به گفته خودشون کل اقوام و دوستانشون حسرت زندگیشون رو میخوردن و به نظر اون ها خوشبخت ترین زوج دنیا بودن، اما اما اگه همون آشناها ذره ای از باطن زندگیشون باخبر میشدن بلافاصله نظرشون عوض میشد.

 

هیچ وقت برای داشتن احساس خوشبختی و رسیدن به چیزهایی که میخواین و زندگی با آرامش دیر نیست. فقط باید آماده شی.

 

آمادگی برای هر کاری رو داشته باش، حتی برای مرگ هم باید آماده بود. اگه همین لحظه مرگ به سراغتون بیاد چقدر حسرت زندگی نکرده رو میخورین؟ چقدر حسرت کارایی که می تونستین انجام بدین و ندادین رو میخورین؟ چقدر حسرت خوشی و ها لذت هایی که می تونستین تجربه کنید و نکردین رو میخورین؟

 

 

آماده شو برای زندگی کردن از ته دل آماده شو، برای لذت بردن از این زندگی که فقط یکبار تجربه میکنی آماده شو. و یادت نره که قطعا در کنار همه لذت ها خوشی و ها و شادی ها، سختی و رنج و دردهایی رو هم به همراه خواهی داشت.

 

ψ مهناز نیکو – روانشناس
درمانگر فردی – زوج درمانگر – خانواده درمانگر

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید