گذشته

گذشته، گذشته و در بهترین حالت توهمی بیش نیست.

 

خیلی ها میگن که نمیشه گذشته رو فراموش کرد. گذشته همیشه همراه ماست و همیشه تاثیرش رو میذاره.

 

درسته که نمیشه گذشته رو پاک یا فراموش کرد. اما اینکه دائم بخواین در گذشته زندگی کنید و همیشه اتفاقات گذشته رو مرور کنید و بگین به خاطر چیزهایی که گذشته و اتفاق افتاده دیگه نمیشه زندگی کرد، نمیشه شاد بود، نمیشه جبران کرد، اینا اشتباست. همه ی انسان ها گذشته ای دارن که از بعضی قسمت های اون اصلا راضی نیستن و به خاطرش ناراحتن، اما این دلیلی بر این نیست که حال و آینده رو به خاطرش خراب کنیم.

 

 

فکر کردن زیاد به گذشته افسردگی سازه و صدمات زیادی به روح و روان و حتی جسم وارد میکنه.

 

بهترین و درست ترین کاری که میشه کرد اینه که از گذشته درس بگیرین و برای حال و آینده استفاده کنید.
در روانشناسی و مشاوره تکنیکی وجود داره که میگه، تمام خاطرات و اتفاقات مربوط به گذشته که الان شما رو آزار میدن رو یک بار برای همیشه مرور کنید و بعد به طور کامل اونها و هر چیزی که مربوط به اون اتفاق میشه 〈عکس، فیلم، وسیله و یا هرچیز دیگه ای〉 رو کنار بذارین، این باعث میشه دیگه ترسی از اون اتفاقات نداشته باشین.

 

 

خیلی از مردم دائم در گذشته سیر می کنند و انرژی و زمان زیادی رو صرف فکر کردن به اشتباهاتشون در گذشته می کنند و دائما توی این فکر هستن که زندگیشون میتونست به شکل بهتری رقم بخوره.

 

در روانشناسی رویکردی وجود داره به نام گشتالت درمانی. تاکید زیادی به زندگی در زمان حال داره. خیلی از مردم از زمان حالشون لذت نمیبرن که دلیش بودن در گذشته و یا آینده است.

 

اینو بدونید که زندگی در گذشته افسردگی سازه و زندگی در آینده اضطراب زاست. پس باید و باید در زمان حال زندگی کنید. البته نه به این معنا که کلا گذشته رو بذارید کنار و دوباره اشتباهات رو تکرار کنید و یا درباره آینده هیچ برنامه و هدفی قرار ندین

 

 

روانشناس به شما کمک میکنه که برای زندگی بهتر در زمان حال با نگاهی به گذشته و برنامه ریزی برای آینده به پیش برید.

 

 

ψ مهناز نیکو – روانشناس
درمانگر – درمانگر فردی – روانشناس در مشهد

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید