وقتی رنج ها را نشخوار می کنید

زمانی که دچار رنج و دردی میشیم، میزان تحمل ما سنجیده میشه و همینطور به نوعی به ما قدرت هم میده.
به قول نیچه: آن چیز که مرا نکشد، قویترم می کند.

 

 

مشکلات آدم رو رنج میده، رنج میده، رنج میده تا در نهایت به یک نقطه میرسه، آدم رو نمیکشه بلکه قویتر میکنه.

 

 وقتی مدت زمانی رو با یک مشکل دست به گریبان هستیم و یا به یک زخم قدیمی تبدیل شده و مثل یک درخت تنومد و بزرگ شده، یادتون بیاد که این درخت از ابتدا به این شکل نبوده، شروعش مثل یک دانه بوده که با رفتارها و اعمال و انتخاب های خودمون اون رو پرورش دادیم.

 

 

پیام های منفی و نشخوارهای فکری مثل آب و کود برای رشد این دانه های رنج هستن. نشخوارهای فکری خیلی راحت میتونن روان انسان رو تضعیف کنن.
مطالعات زیادی در روانشناسی نشان دادن که نشخوار فکری توانایی فکر کردن و حل مسائل رو از ما میگیره.

 

 

بد و بیراه گفتن به خود، سرزنش کردن خود، ایراد گرفتن از خود، نادیده گرفتن تلاش ها و موفقیت هاتون و در عوض خودتون رو بی کفایت و غیردوست داشتنی بدونید
به نظرتون با این کارها و رفتارها، حالتون خوب میشه یا مشکل رفع میشه؟

 

در خیلی از افراد نشخوارهای فکری به حدی قوی هستن که هر نظر و عقیده ای که مخالف باشه رو پس میزنه و به نوعی مثل یک فیلتر عمل میکنه و فقط به جنبه های منفی اجازه عبور میده.

 

 

اما خب در روانشناسی راه های مختلفی برای رفع یا کاهش این نشخوارهای فکری مطرح شده.
یکی از این راه ها تکنیک پذیرش و تعهد هست. بپذیریم که این مشکل یا رنج برای ما به وجود اومده و ما با انتخاب ها و رفتارهامون مقصریم. پذیرفتن یک اقدام ارزشمند است. پذیرش باعث میشه دست و بال ما برای اینکه با ارزشهامون روبه رو بشیم، باز بشه. وقتی میپذیرین در ادامه می تونید اقدامات ارزشمندی برای رفع، جبران یا حتی کاهش درد و رنج انجام بدین.

 

 

ψ مهناز نیکو – روانشناس
درمانگر فردی

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید