ازدواج بدون شکست

با همسرتان همان طور رفتار کنید که با بهترین دوستتان رفتار می کنید.

 

دکتر گلاسر در کتاب ازدواج بدون شکست به نقل از زوجی که از مراجعینش بودند اینطور می نویسد:
ما در عرض بیست و شش سال گذشته حداقل پنج نوع رابطه مختلف با یکدیگر داشته ایم. ولی بر اساس تجربه مان موارد زیر را توصیه می کنیم:

 

۱. حضور یکدیگر را چند بار در روز جشن بگیرید: احوالپرسی های پرهیجان، مکالمات تلفنی پرشور، دوستت دارم های مکرر، خواندن آواز در وصف یکدیگر.

 

۲. همیشه با هم قرار بیرون رفتن بگذارید حتی در سال های بچه داری و در دوره مشغله های کاری.

 

 

٣. از یکدیگر پشتیبانی کنید. به دنبال راه هایی باشید تا از یکدیگر به لحاظ جسمی و روحی حمایت کنید؛ برای مثال، غذای مورد علاقه همسرتان را بپزید، به هنگام هوای نامساعد یکدیگر را با ماشین به محل کار برسانید، درباره کار با یکدیگر مشورت کنید، هنگام تماشای تلویزیون با یکدیگر تماس جسمی داشته باشید.

 

۴. جسارت گفتن خواسته هایتان را داشته باشید و بگویید که چه می خواهید و همچنین آنچه را که به نظرتان نادرست می آید، به زبان بیاورید.

 

۵. بدون قید و شرط به یکدیگر محبت کنید. در مورد میزان محبتی که به هم ابراز می کنید، انتظار و چشم داشت جبران نداشته باشید. عشق و محبت باید آزادانه نثار شود.

 

۶. به همسرتان آزادی بدهید تا خودش باشد. تفاوت ها را بپذیرید. به مرزهای موجود بین خودتان احترام بگذارید.

 

۷. به یکدیگر به چشم بهترین دوست نگاه کنید. هر روز با یکدیگر همانند دو رفیق رفتار کنید.

 

۸ . بدانید که چگونه با یکدیگر بخندید، شوخ باشید و شادی کنید، بدون آن که از شرمندگی ترس داشته باشید؛ مثلا به زبانی ساختگی حرف بزنید، زمزمه کنید و یکدیگر را به ساختن آواز تشویق کنید.

 

۹. رابطه جنسی را زنده نگه دارید و همیشه اعمالی توافقی و مورد قبول هر دو طرف را تجربه کنید.

 

۱۰. به همراه یکدیگر آرزوهایتان را ترسیم کنید و از آنها لذت ببرید.

 

 

داشتن چنین رابطه ای نه در رویا و خیال و داستان که در واقعیت وجود داره.
این مواردی که گفته شد اگر رعایت بشه بدون شک ازدواجی موفق خواهید داشت، البته اینو بدونید که گاها بحث هایی به وجود میاد که مربوط به اختلاف نظرهاست، چون هیچ وقت هیچ دو انسانی شبیه به هم نیستن، اما هنر زندگی موفق اینه که بحث ها و اختلاف نظرها رو چطور حل و فصل می کنید.

 

ψ مهناز نیکو – روانشناس

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید