معنای زندگی

معنای زندگی
تلاش برای یافتن معنای زندگی اساسی ترین نیروی محركه هر فرد در دوران زندگی اوست. این معنی منحصر به فرد و ویژه ی خود شخص است و تنها او كه باید و قادر است به آن تحقق بخشد. (فرانكل، انسان در جست و جوی معنا).

 

خب این معنای زندگی یعنی اینكه بدونید دقیقا دنبال چی هستین، چرا زندگی می كنید، باید بدونید كه چه هدف یا اهدافی دارید و برای رسیدن به هدف هاتون چه كارهایی انجام دادین یا میخواین انجام بدین.

 

 

دكتر فرانكل میگه: به نظر من انسان قادر است و «می تواند» برای ایده ها و ارزش هایش زندگی كند یا در این راه جان ببازد. انسان چیزی لازم دارد كه برای خاطر آن زندگی كند.
سارتر میگه: انسان سازنده و طراح ماهیت خود است.

 

یعنی انسان ها خودشون، چیزی كه هستن و باید باشن رو تعیین می كنن. پس باید ماهیت و معنی زندگیمون رو كشف كنیم. چون انسان برای انتخاب هاش آزادی داره.
در این باره فرانكل میگه: انسان هرگز به سوی رفتار اخلاقی سوق داده نمی شود، بلكه تصمیم می گیرد كه اخلاقی رفتار كند. او این كار را برای ارضای سائق اخلاقی یا آسودگی وجدان انجام نمی دهد، بلكه بنا به دلیل و علتی كه به آن پایبند و معتقد است، به خاطر كسی كه دوستش دارد یا برای خدای خویش انجام می دهد.

 

اما خب یافتن معنی زندگی راحت و آسوده نیست و حتی ممكنه تنش هایی رو به وجود بیاره كه به گفته فرانكل این تنش ها لازمه بهداشت روانی است.
اینجاست كه لازمه این جمله با ارزش نیچه بیان بشه: هركس كه چرایی زندگی را یافته است، با هر چگونگی خواهد ساخت.

 

ψ مهناز نیکو- روانشناس

ψمهناز نیكو- روانشناس

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید